Achievers of the Week

April 03, 2019 | Girls’ College

President's Award

Congratulations to Claudia Dobson on her Silver Award and to Jessica Cleary, Loralee Thom and Dayna Hunt on their Bronze Awards.  

L-R: Jess Cleary (Bronze), Loralee Thom (Bronze), Dayna Hunt (Bronze) and Claudia Dobson (Silver).

Absent: Veronica Keys

First Aid Level 1-3

We are very proud of our students and staff for passing their Level 1 and 3 examinations for First Aid.

Back Row L-R: Elizabeth Mollema (Level 1), Gill Tolley (Level 3), Nicky White (Level 3), James Buchanan (Level 3), Peta Hanly (Level 1), Zoe Bibbings (Level 1).

Front Row L-R: Kirsten Dennis (Level 3), Tim Schaerer (Level 3), Natasha Panzera (Level 3), Margie Muller (Level 1), Jennifer Judd (Level 3).

Absent from the photo: Craig Beynnon.

Back Row L—R: Skye Tucker, Liza Nemuhuyuni, Neo Masuku, Khanyisile Nkuhlu, Alexandra Eaton, Tasmin Lee, Jenna Kholer, Nandi Mthabela, Claire Newman

Front Row L – R: Remofilwe Morwe, Daisy Ndebele, Nonhlanhla Tshabalala, Nokukhanya Lefatshe, Kekgethegile Mohasoa, Naledi Majake, Rachel Cohen, Victoria Lanham-Love, Tessa van Heerden

Absent from the photo: Erin Stockigt, Kiara Simpson, Amara Agbai, Tegwen Oates, Sophie Kotton, Wantekenesha Mucharambeyi, Nyakallo Peete.

Soccer

Sarah Walker and Kekgethegile Mahasoa were selected to represent SAFA Johannesburg in the 2019 U17 Future Champions Gauteng Tournament over the last two weekends. SAFA Johannesburg achieved their place in the final during the opening rounds with a 0-0 draw vs SAFA Ekurhuleni and a 4-1 win vs SAFA Tshwane.  The final was played this weekend at Nike Centre Soweto against Dr BW Vilakazi where SAFA Johannesburg won 2-1, retaining their title from 2018.  Sarah captained the team for both years.

Kekgethegile Mahasoa & Sarah Walker

Swimming

Well done to all of our swimmers at the SA Level 3 Regional Championships this past weekend and especially to those who won medals for their races:

Emma Peacock - Gold - 50m Freestyle, Silver - 50m Backstroke & 50m Butterfly & 100m Freestyle, Bronze -  100m Freestyle.

Annette Greyling - Bronze - 50m Breastroke

Tyla Panzera - Bronze - 200m Freestyle

Emma Peacock

Annette Greyling

Tyla Panzera

Diving

At the CGA (Central Gauteng Diving Championships) Bailey Heydra won the overall Victrix Ludorum for A Group as well as the women's trophies for 1m, platform and synchronised diving and Grace Brammer the Victrix ludorum for B Group.  The following selections were made for the SA National Competition: 

B Group - Grace Brammer 1m,3m and platform

A group - Bailey Heydra 1m, 3m, platform and synchro & Bailey Davenport 1m, 3m, synchro

Women's - Bailey Heydra - 1m, 3m, platfom and synchro & Bailey Davenport - 1m, 3m and synchro

Womans 1m

  • 1st - Bailey Heydra
  • 2nd - Bailey Davenport

3m

  • 2nd - Bailey Heydra
  • 3rd - Bailey Davenport

Platform

  • 1st - Bailey Heydra
  • 2nd - Grace Brammer

Synchro

  • 1st - Bailey Heydra and Kerry-Leigh Morrison
  • 2nd - Bailey Davenport and Sarah Benning

B group

3m

  • 1st- Grace Brammer

Platform

  • 1st- Grace Brammer

1m

  • 2nd - Grace Brammer

A Group

3m

  • 2nd -  Bailey Heydra
  • 3rd - Bailey Davenport

Platform

  • 1st - Bailey Heydra

1m

  • 1st - Bailey Davenport
  • 2nd - Bailey Heydra

A/B Synchronised

  • 1st - Bailey Heydra and Olivia Van Vollenhoven
  • 2nd - Bailey Davenport and Sarah Benning

Bailey Heydra

Bailey Davenport

Grace Brammer

Hockey & Netball

Well done to the U14 teams who were placed 4th in the Netball and Hockey Roedean Festival.