Achievers of the Week

February 20, 2019 | Girls’ College | Author: Karen Prinsloo

WATER POLO

Our u14 water polo team were placed 3rd in their first national tournament at the Reddam U14 tournament in Cape Town. 

Photo credit: Leigh Penney

Back L-R: Mr Etienne le Roux, Jennifer Bertschinger, Shay Kleynhans, Kyra-Lee Freeman, Alessia Gilardi, Charlotte Crick, Derryn Wedderburn, Lauren Fox, Jenna Penney

Front L-R: Katy Hunt, Keira Gallias, Liyakhanya Ndamane, Mia Jackson, Georgia Eccles

CENTRAL GAUTENG ACTION NETBALL 

Congratulations to Amara Agbai (U16), Samara Reddy (U14) and Onthatile Keikelame (U14) who have been selected to represent the Central Gauteng Action netball U14 and U16 teams to play in the interprovincial tournament in March.

L-R:  Samara Reddy, Onthatile Keikelame & Amara Agbai

DANCESPORT 

We entered our first ever DanceSport fixture.  Nikita Jacobs won the Open section and Khanyi Nkuhlu made it through to the semi-finals of the under 16 section.  These 8 girls were selected to represent their school at the first fixture hosted by Fourways High School. This was an excellent start for a new activity offered at St Stithians College.

L-R: Bupe Macheke, Nikita Jacobs, Lindiwe Mabanga, Khanyi Nkuhlu, Domonique Evans, Aimee-Lee Webster, Daniella Wanketa (Captain) & Janet Mothibi (Vice Captain).

ROWING

Another week of excellent rowing for the Girls' College after a trip down to East London for the Buffalo Regatta and the Selborne Sprints Regatta.

BACK L-R: Rutendo Kawelenga, Megan Cronje, Folosade Peleowo, Moshoeu Khwinana, Kiera Gouws

MIDDLE L-R: Jessica Endenburg, Kaileen Govender, Mia Rogers, Shelby Schoeman, Shannon Reid, Lilitha Ngcwembe, Vuyolwethu Mashinini

FRONT L-R: Skye Tucker, Ané Winterboer, Emma Aitken

Buffalo Regatta:

U16 scull:                          Shelby Schoeman won Gold

U16 double:                      Shelby Schoeman and Skye Tucker won Gold

U16 Quad:                         Lilitha Ngcwembe, Shannon Reid, Folosade Peleowo, Emma Aitken and cox Kaileen Govender won Gold.

1st double:                         Jordan Korevaar and Shelby Schoeman won bronze

1st Oct:                               Moshoeu Khwinana, Mia Rogers, Megan Cronje, Rutendo Kawelenga,

                                           Dominique Dos Reis, Jessica Endenburg, Kiera Gouws,

                                          Vuyolwethu Mashinini and cox Julia Deverell came 2nd.

Selborne Regatta:

U16 scull:                          Shelby Schoeman won Gold, Skye Tucker won Bronze

U16 double:                       Shelby Schoeman and Skye Tucker won Gold

1st Oct:                              Moshoeu Khwinana, Mia Rogers, Megan Cronje, Rutendo Kawelenga,

                                           Dominique Dos Reis, Jessica Endenburg, Kiera Gouws,

                                           Vuyolwethu Mashinini and cox Julia Deverell came 2nd.

TENNIS

Congratulations to Chloe Nel  came 3rd in the Gauteng North Pro Kennex U16 Tennis tournament held in Pretoria.

Chloe Nel

KARATE

Congratulations to Emma O’Gorman won gold for the individual Kata and silver for the Kumite at the recent Gauteng Provincial Trials.

Emma O'Gorman